PIKNIK EDUKACYJNY „PSZCZELI SZLAK”

Piknik jest podsumowaniem projektu „Pszczeli szlak”,

na który SPON „JAWOR” pozyskał środki z Samorządu Województwa Mazowieckiego. Przedsięwzięcie dofinansowane i realizowane jest ze środków z budżetu woj. mazowieckiego, w ramach zadania publicznego w obszarze „Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego”. Projekt przebiegał w następujących etapach:

  • Warsztaty pszczelarskie trwające od kwietnia, podczas których uczniowie, w sposób praktyczny, poznawali proces pozyskiwania miodu, obsługiwali rodziny pszczele, usuwali mateczniki, sprawdzali ilość pokarmu w ulu, itp.
  • Opiekun Koła Pszczelarskiego odwiedził jedyną w Europie pasiekę, gdzie realizowany jest program doskonalenia genetycznego pszczół.
  • Doposażyliśmy koło pszczelarskie w brakujące sprzęty.
  •  Przeprowadziliśmy warsztaty kulinarne „ zatopione w miodzie”, podczas których uczestnicy WTZ, z miodu podebranego przez wychowanków MOW produkowali miodowo- bakaliowe smarowidło. Jest to produkt mało znany w naszym regionie. Próbek zostało niewiele, ale niektórzy Państwo zostali nimi obdarowani.
  • Zbieraliśmy pomysły własne oraz pochodzące od najstarszych mieszkańców regionu, również rodzin naszych wolontariuszy, uczniów i podopiecznych, związane z ekologiczną uprawą ogródków przydomowych. Te receptury były przekazywane z pokolenia na pokolenie.
    Podjęliśmy próbę ich spisania. Wszystkie przepisy wykorzystujemy podczas pielęgnacji naszych roślin w placówce. „Babcie były Eko”, to tytuł naszej publikacji. Jego pomysłodawcą był  jeden
    z uczestników, który podczas zajęć stwierdził, iż nasze babcie były Eko, a my jesteśmy pokoleniem chemików i należy wracać do korzeni.

Zebrani goście otrzymali broszurę z myślą o tym, by spróbować ekologicznej uprawy w swoich ogródkach przydomowych. Przeprowadziliśmy międzyszkolny konkurs na hasło związane z ochroną pszczół. Konkurs adresowany był do  wszystkich placówek oświatowych w powiecie. Zwycięskie hasło prezentujemy na naszych koszulkach. Autorka zwycięskiego hasła to Magdalena Czumaj – uczennica Szkoły Podstawowej w Grębkowie.

II m-ce Maja Zalewska – uczennica Szkoły Podstawowej w Wierzbnie

III m-ce Bianka Lis– uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Łochowie

W dniu dzisiejszym mamy ostatnie ogniwo projektu: piknik edukacyjny podczas którego rozwiązaliśmy konkurs na hasło o ochronie pszczół. Następnie przeprowadziliśmy konkurs dotyczący pszczół i miodu. Żeby pokazać jak żyjemy wśród pożytecznych pszczół zaprosiliśmy na miodziospacer z nagrodami. Ostatnim punktem naszego pikniku była wizyta w Miodziokawiarence, w której na gości czekały miodowe przysmaki oraz kiełbaski z grilla. Dla mniejszych i większych gości przewidziano atrakcje takie jak: malowanie twarzy, warsztaty wyrobu świec z węzy pszczelej oraz zajęcia plastyczne – malowanie na folii bąbelkowej symbolizującej plastry miodu. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie.

 
 
  

 

  
 

   

     

  

 

    

  

  

  

  

Dodaj komentarz