Zielono nam…

To słowa, które odzwierciedlają klimat ostatnich dni w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Jaworku. Stało się to za sprawą uzyskanego dofinansowania na budowę ścieżki edukacyjno-ekologicznej na terenie naszego Ośrodka. Zadanie realizowane jest w ramach programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 2017 – EE-17 Wspieranie rozwoju terenowej infrastruktury edukacyjnej.
Powszechnie wiadomo, iż roślinność odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Od najdawniejszych czasów rośliny stanowią źródło pożywienia, są lekarstwem czy służą jako materiał budowlany. Tworzą nasze naturalne środowisko, dostarczają niezbędnego do życia tlenu oraz pozytywnie oddziałują na zdrowie
i samopoczucie ludzi. Podstawowe założenia, jaki kierowaliśmy się była aktywizacja wychowanków
i rozbudzenie w nich zainteresowań przyrodniczych; kształtowanie umiejętności dbania o otoczenie,
w którym przebywają i docenienie wartości terenów zielonych oraz poszanowanie pracy jako ważnej wartości w życiu człowieka.
Ścieżka edukacyjno-ekologiczna ma stanowić bogatą ofertę edukacyjną, możliwość prowadzenia zajęć
w terenie pełnym ciekawych i różnorodnych gatunków roślin. Służyła ona będzie również okolicznym placówkom oświatowym z gmin Wierzbno i Grębków. Mamy nadzieję, że stworzy ona możliwość organizowania
i uczestniczenia w różnorodnych konkursach, prelekcjach tematycznych i zabawach terenowych przez
co przyczyni się do wspomagania rozwoju i kształtowania oczekiwanych społecznie postaw.
Różnorodność roślinności pozwoliła na ciekawe aranżacje, które ukazują fascynujące barwy, kształty oraz zapachy otaczającego nas świata przyrody. Wszystko to razem tworzy magiczny świat hortiterapii, która cieszy się licznymi efektami w leczeniu, relaksacji i niwelowaniu napięcia emocjonalnego oraz resocjalizacji.
W miarę potrzeb a także możliwości tworzone będą dodatkowe ekspozycje okolicznościowe. Czas spędzany
w takim miejscu uatrakcyjni ponadto organizowane przez nas imprezy plenerowe.
Koordynatorem prac wykonywanych w ramach realizowanego zadania jest Pani Bogusława Abramowska – wychowawca MOW w Jaworku. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

[Not a valid template]