^ Do góry

MOW JAWOREK ZAPRASZA STUDENTÓW DO ODBYCIA PRAKTYK / PROWADZENIA BADAŃ               JESTEŚ ABSOLWENTEM MOW w JAWORKU? NAPISZ DO NAS!               lubie-to-png POLUB NAS NA FACEBOOKU               SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA DLA NASZYCH SPONSORÓW               baner

WODNY ŚWIAT

WYPRAWA NA NARTY

SPORT SPOSOBEM NA INTEGRACJĘ SPOŁECZNĄ

GALERIA MOW

NASZE OSIĄGNIĘCIA

NASZE PUBLIKACJE

PROJEKTY

STREFA PRACOWNIKA

STATYSTYKI

Dzisiaj43
W tym tygodniu515
Wszystkich216216

Odwiedza nas 62 gości oraz 0 użytkowników.

ŚCIEŻKA EDUKACYJNO - -EKOLOGICZNA

O Jaworku

skadOPIS I HISTORIA WSI

            Jaworek - to nieduża, licząca 461,82 ha 20m², urokliwa wioska położona w południowo - zachodniej części gminy Wierzbno. Wieś znajduje się w odległości 7,5 kilometra od Kałuszyna, około 25 kilometrów od Węgrowa, 35 kilometrów od Siedlec i około 65 kilometrów od Warszawy. Obecnie mieszka w niej 150 osób.
           
Etymologicznie wyjaśniając nazwa wsi Jaworek „pochodzi od apelatywu, jawor – drzewo liściaste”. Określenie to wskazuje na położenie wioski blisko drzew jaworowych lub na aspekt, iż we wsi rosły jawory. Również starsi mieszkańcy wsi twierdzą, że nazwa Jaworek pochodzi najprawdopodobniej od drzew. Nazwa ta zawiera sufiks –ek, który wskazuje na zdrobnienie.

            Naukowe interpretacje nazwy tej miejscowości zaliczają ją do nazw topograficznych, czyli takich, które wyrażają naturalne właściwości geograficzne danego terenu. Ponadto nazwę tą można sprowadzić do grupy znaczeniowej, ilustrującej florę, czyli szatę roślinną.
Wieś położona jest niezwykle malowniczo. Pola, lasy i stawy tworzą przepiękną mozaikę. Walory Jaworka to także liczne kapliczki i przydrożne krzyże, które swoją obecnością wkomponowują się w wiejski krajobraz, stanowiąc jego prawdziwą ozdobę. W Jaworku znajduje się również sklep, przystanek PKS, remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, remiza wiejska, Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Jawor” oraz działający od 2007 roku Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, prowadzony przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie.

            Jaworek to wioska o charakterze typowo rolniczym. Mieszkańcy wsi hodują głównie trzodę chlewną i bydło. Mają oni także kury, kaczki a niektórzy posiadają konie. Rola w Jaworku wynosi 280 ha. Ludzie na polach sadzą przeważnie: żyto, pszenżyto, owies oraz ziemniaki. Tak też było w XIX wieku. Już około 1820 roku użytki w Jaworku były to głównie grunty zasiewane żytem. Jaworek może być wymarzonym miejscem do odpoczynku. Przemawiają za tym: nieskażone powietrze, panująca wszędzie soczysta zieleń i nieskazitelna cisza oraz liczne bogactwo natury.

Czytaj więcej: O Jaworku